Aktuality na QTH a vo svete

 

 

QTH1. LOCATOR:   JN98vg

            2. Nadmorská výška: 192 m

            3. Equipmnets on the QTH:    IC-9100

                                                                 FT-991

                                                                 Transvertor for 13 & 23 cm

                                                                 PC – I7 - 3,4 GHz, 8GB RAM, 460GB HDD

                                                                 HP ProBook I3 - 2,13GHz, 3GB RAM, 300GB HDD

                                                                 G-5400B antenna rotator

                                                                 Home made anténny rotátor pre 2m & 70cm antény

                                                                 Interfejs k rotátoru – home made

                                                                 Koncový stupeň – 144MHz, 1500W – HA8UG

                                                                 Koncový stupeň - 144MHz, 2000W - OMPOWER

                                                                 Koncový stupeň – 432MHz, 1000W – HA8UG

                                                                 Koncový stupeň – HF, OM3500A – OM-POWER

  Antennas:                                  4x32 el. I0JXX (2m),
                                                                4x21 el. YU7EF (70cm),

                                                      dish 2m OM3BC(23,13cm),

                                                      FD4(80-10m),

                                                      ReflectedW(20,17,15,12,10m),

                                                      GP(80,20,15,10m)

                                                      5el. DK7ZB(6m)

 

 

Aktivity:

         Pretože moje QTH je v doline, predpoklady na prácu v pasme VKV nie sú práve najlepšie. Z uvedeného dôvodu moja aktivita je zameraná hlavne na MS, Es a EME. Bol som aktívny aj cez radioamatérske satelity, ale v poslednom čase je v prevádzke len FO-29 a VO-52 cez ktoré je možné robiť viac-menej len európske stanice. Otázkou je, kedy bude umiestnený na obežnú dráhu pripravovaný satelit P3E, ktorý pripravujú podľa vzoru presláveneho satelitu AO-10.

 

Lokátory s ktorými som pracoval (2m terrestrial+EME):         robené           potvrdené

 

EUROPE

NORTH AMERICA

ASIA

AFRICA

AUSTRALIA

SOUTH AMERICA

 

Lokátory s ktorými som pracoval (6m terrestrial):         robené           potvrdené

     

 

Ako som začal s prevádzkou EME

 

 

            Môj kamarát ma pýtal, prečo neskúsim robiť spojenie metódou Zem-Mesiac-Zem, keď mám taký nanič QTH so samými kopcami dookola. Tak som ho vysmial, čo by som mohol robiť s výkonom 100W? Tvrdil však, že videl spoty na DXC, ako robili spojenia aj stanice s menším výkonom pomocou programu WSJT v móde JT65.

Za niekoľko dní som uvidel spot na clastri, kde RN6BN písal že dáva výzvu EME. No hovorím, stratiť nemám čo, tak som preladil prijímač na uvedený kmitočet a natočil som anténu na Mesiac. Nechcel som veriť vlastným ušiam keď nieže som ho videl na počítači, ale som ho počul aj z reproduktora. (Vtedy som ešte nevedel, že som narazil na jedného z najväčších fanatikov.) Pretože program WSJT na MS používam už dlhšie, všetky káble boli pripojené, stačilo len prepnúť program na vysielanie. Keď mi Sam odpovedal na moje volanie, som myslel že spadnem zo stoličky. Nechcel som tomu veriť ale bola to pravda, lebo Sam mi spojenie cez cluster potvrdil, dokonca obratom som od neho dostal aj QSL via direct. Keď som uvidel fotku jeho anténneho systému už som vedel prečo sa mi podarilo urobiť EME spojenie na prvý pokus. Za niekoľko dní som urobil pár QRO staníc z EU aj zo SA. Stanice ktoré som počul (ON4IQ, I6BQI, DF7KF, KB8RQ) už som skoro všetky urobil. Toho času som mal 2xDJ9BV 2,1wl. Prvé čo som chcel urobiť, vymeniť antény aby som počul aj slabšie stanice. Bolo evidentné že smer najmenšieho odporu je, predĺžiť existujúce antény, veď aj tak sú modulového typu. Staré antény dole – prestavba – nové antény hore (4wl) – výsledok katastrofálny. Dlhé dni som nepočul nikoho, preto žiadne nové stanice v denníku. Anténa mala dobré PSV, pozemné stanice som počul, ale EME nič. Išiel som von večer a pozeral som na anténu a záhada objasnená. Anténa smerovala úplne inde. Hneď som prišiel k záveru, že rotátor Yaesu G – 5400B s pôvodnou indikáciou nevyhovuje. Nasledoval vývoj nového indikátora k rotátoru s PIC. Výsledok je vyhovujúci. Presnosť plus-mínus 1 stupeň. Aby príjem bol ešte lepší nasledovala výmena kábla H100 na 1/2“ a umiestnenie predzosilňovača čo najbližšie k anténe. Výsledok pomaly dostavil. Už som počul aj slabšie stanice. Teraz už bolo načase posilniť trošku aj výstup. Po týchto úpravách už dá sa povedať patrím medzi priemerné stanice. Samozrejme na QRPP stanice nestačím, ale predsa každú stanicu človek nemusí urobiť HI.

Záver je jednoduchý – sám neviem prečo som nezačal s prevádzkou EME už dávnejšie? Možno keby som vedel že to ide, len treba k tomu venovať trošku času, roboty (aj trošku peňazí).

 

 

Lístky na ktoré som pyšný:

 

EME 2m





 

EME 70cm

 

 

MS

 



Es 2m

 

 

Es 6m

 


 

 

Mám to v LOG-u:

 

Podarilo sa mi urobiť expedíciu na ostrove Peter I s EME.

 

Viacerí sa obrátili na mňa, aby som napísal, ako sa mi podarilo urobiť expedíciu 3Y0X cez EME. Stručný priebeh je nasledujúci:

 

Ako obvykle som sa zobudil neskoro, čo v tomto prípade znamenalo, že keď som hľadal vhodný termín na sked, už ma ostatní predbehli. Keď som zostavil tabuľku viditeľnosti Mesiaca z pozície expedície a zároveň z pozície vlastnej, tak všetky vhodné termíny už boli obsadené. Nezostalo mi nič iné, ako sa snažiť pretlačiť medzi skedy, keď dohodnutá stanica je silná, a je predpoklad, že spojenie nebude trvať dohodnutých 30 min. Pretože sa jednalo o random spojenie, tak som vstával v noci okolo 4 hod. miestneho času a monitoroval som uvedený kmitočet. Podľa časového harmonogramu expedícia začala pracovať EME od 13.2. Ako som videl, ten deň Mesiac pre nich bolo ešte dosť nízko a pretože ja mám technickú vybavenosť obmedzenú, tak som začal ich kmitočet monitorovať od 14.2. Prvý deň bol totálne neúspešný. Ani som ich signál nezaregistroval. Druhý deň o nič lepší. Prišla však pre mňa dobrá správa od OK1TEH, že celý sked-system zrušili a robia len random spojenia. Prišiel teda môj čas. Už som bol rovnocenný ostatným. Poveternostné podmienky boli zlé, husté mraky tlmili signál až príliš. Počul som len stanice ktoré ich volali, a niektorí boli aj úspešné. Sobota bola pre mňa najhoršia. Deň predtým celý deň pršalo a ráno zmrzlo. Vstával som ráno a štvrtej, ale hrôzou som zistil že rotátor mi zamrzol. V noci som dvakrát vyliezol na stožiar, ale nepodarilo sa mi uvoľniť rotátor v azimute. Elevácia už čiastočne fungovala, ale azimut ani nepohol. Napriek tomu som čakal, kým Mesiac sa dostal do pozície kde anténa stála. Nastal prelom. Prvý krát som počul stanicu 3Y0X. Samozrejme dovolať sa mi nepodarilo. Cez deň počasie bolo celkom prijateľné, okolo jedenástej miestneho času aj rotátor začal točiť. Už som sa tešil na nedeľu. Budíček zase o štvrtej. Obloha skoro čistá, rotátor točí – úspech. Uvedomil som si, že možno prišla jediná moja šanca na úspech. Hneď som počul, ako S54T robí spojenie. Naladil som sa na kmitočet 144 106 podľa pokynov, a čakal na CQ. Stanice som počul veľmi pekne, aj 3Y0X asi na 70 - 80%. Hneď som ich začal volať, ale silnejšie stanice ma predbehli. No a o 3:44 UT prišla veľká chvíľa. Bol som v neistote, lebo po mojej RO hneď dávali 73 a začali volať ďalšiu stanicu. Ale ako som sledoval ich prevádzku, tak to robili s každým. Aby som bol istý tak som audio nahrávku dekódoval viackrát, dokonca aj na druhom počítači, ale bolo to v poriadku. Spojenie je platné a čakal som, či sa moja značka objaví aj v ich databáze. Objavila sa! QSL lístok som dal do obálky aj so spiatočnou obálkou a SASE a teraz čakám na ich QSL lístok, ktorý bude určite pekný a hlavne vzácny.

 

Obrázok:

 

 

Zvuková nahrávka:

 

3Y0X_060219_034400.WAV

 

 

4. Júna 2006 konečne došla nová koncesia. Moja nová značka je:

 

 

                            OM3BC

 

Od tej chvíle robím veľký QRM na 6m, a sem-tam aj na krátkych vlnách s digi módmi. 

 

Pripravuje sa nový anténny systém – pozri obrázky.

Predohra:

        Začiatkom roku 2006 som sa rozhodol o výmenu a rozšírenia anténneho systému z 2x4wl na 4x4wl. Pretože stávajúce antény DJ9BV mali elementy z hliníkových tyčí priemeru 4 mm a boli mechanicky veľmi zraniteľné, rozhodol som sa vyrobiť antény typu DK7ZB s elementami o priemeru 10 mm a to 4x12 na 2m a 4x23 na 70cm. Výroba antén prebehla celkom v pohode, ale bolo treba vymeniť aj rotátory a to tak pre azimut ako aj pre eleváciu. Továrenské G5400 by už asi nestačili. Bola to dosť veľká fuška, ale časom sa všetko pripravilo na montáž. Už bolo treba len zohnať montážnu plošinu, čo žiaľ nelolo také jednoduché ako som to pôvodne predpokládal. Čas bežal a antény boli na zemi. Konečne 17. septembra sa to podarilo a začal som montovať anténny systém. Keď som mal namontované 4 antény na 70cm, už bolo jasné že som potrebný výkon motora podcenil, a tak pokus o montáž nového systému končil fiaskom. Narychlo som dal na starú konštrukciu po dve nové antény a začal uvažovať ako ďalej. Pretože skúsenosti s montážnou plošinou boli veľmi zlé, bolo treba vymyslieť iný spôsob ako antény dostať hore na stožiar. Nebolo inej možnosti ako vyrobiť a postaviť nový stožiar a antény montovať na vozík, ktorý jazdí po stožiari. Samozrejme bolo treba prepracovať aj rotátory, ktoré dostali najprv silnejšie motory na 230V brzdou, tie sa mi však od začiatku veľmi nepáčili. Pomocnú ruku mi nakonec podal Tibor OM3RM, daroval mi totiž dva motory na 24V aj s prevodom 1:40. Kombinovaním pôvodnej prevodovky s novými motormi som nakonec vyrobil rotátory ktoré už dúfam sú dostatočne silné. 

        Nikdy nepoužívajte umelú hmotu s obchodným nazvom SILAMID na vysokofrekvenčné účely!!!!!!!!! Pretože v dobe stavby antén som nemal po ruke teflon, tak som urobil príchytky v strede antény DK7ZB z uvedenej umelej hmoty. Výsledok je anténa s dokonalým PSV, ale totálne chluchý. Po výmene SILAMIDu na teflon, sa antény oživili. Výsledok je viac ako presvedčujúci. Kým so SILAMIDom som sotva počul najsilnejšie stanice cez Mesiac, s teflonom som urobil JA0BBW ktorý má síce anténu 4x14 no výstupný výkon len 50W čo je už silne QRPP pre EME!

Novinky z ISS 

Bol som účastníkom experimentu s kozmickým turistom maďarského pôvodu s Charlsom Simonyim, ktorý sa pokušal nadviazať čo najväčší počet radioamaterských spojení behom jedného preletu nad určeným územým. Experimentu sa zúčastnilo 34 rádioamatérov z Maďarska, Slovenska a zo Srbska. Nakonec sa podarilo urobiť vyše 20 spojení, čo je nový rekord. Akcia bola uskutočnená 12.04.2007 v noci od 00:55 do 01:05.

Zvukový záznam môžete vypočuť po stiahnutí súboru wav.

Charles Simonyi pozval amatérov ktorí sa zúčastnili experimentu na neformálne stretnutie do Strednej Technickej Školy Tivadara Puskása. Tu je pár fotiek zo stretnutia:

Hlavný aktér stretnutia:


Amatéri ktorí to všetko zorganizovali:





Perseidy sú za nami. Tu je výsledok mojej snahy. Počet spojení nie je veľký, lebo som nechcel zbytočne riskovať rušenie TV u susedov kvôli tomu aby som urobil niektorú stanicu piatý krát. Sústredil som sa na nové štvorce, čo sa napokon oplatilo, lebo som urobil za jeden mesiac 31 nových štvorcov (len cez MS + niekoľko cez Mesiac a tropo - dokopy 50).


V živote človek potrebuje aj šťastie:

Ráno som sa zobudil o 30 minút skôr ako som zvyknutý. Len tak zo zvyku som zapol počítač a TCVR. Vidím ako americkí delá robia 3X5A. Predpokladal som že pri nich žiadnu šancu na úspech nemám, preto som dal CQ, na čo mi K7MI aj odpovedal. Po QSO som musel odísť do roboty, ale nedalo mi pokoj a asi tak o hodinku som odskočil domov. Trošku som sledoval kmitočet a vidím že odpovedajú pre K4SV - tak asi 10 minút -. K4SV asi mal väčšie ústa ako uši. Došlo to asi aj chlapcom z 3X5A, pretože začali znova dávať CQ. Po druhom CQ som ich začal volať. Veľké nádeje som do toho nedával, ale hovorím čo ak predsa. Na môj údiv hneď na moju 1. výzvu mi dávali report a na moje RO hneď RRR. QSO je hotové! Zo slušnosti som im odvysielal 73. Neviem, či sa mi podarí v živote ešte raz ubobiť expedíciu na prvé zavolanie, ale v každom prípade som veľmi šťastný.





Konečne sa dostala nová anténa na svoje miesto

Trvalo to dosť dlho, ale konečne je hotová nová anténa na krátke vlny (20, 17, 15, 12, 10 m). Pôvodne som plánoval robiť anténu Spiderbeam, ale pri ladení nefungovala tak ako mala, nevedel som ju riadne naladiť. Neúspech ale bol dobrý nato, aby som zistil, že tak veľkú anténu ajtak nedostanem na stožiar. Ako náhradné riešenie som zvolil  modifikovanú verziu
antény ReflectedW. Možno parametrami je trošku slabšia, ale je menšia a tak sa zmestí na môj stožiar. Táto anténa sa už chovala pri ladení tak ako to káže fyzika. Všetko šlo hladko a má dobré PSV. Prvé skúšky sú tiež sľubné, čínsku stanicu som urobil so 100W-mi bez väčších problémov.

   


Ďalšia zem DXCC v logu:



Konečne sa mi podarilo uloviť CT3

Keď som vyššie v súvislosti 3X5A písal že to bola moja najľahšia expedícia, na CT3 už to hovoriť nedá. Riadne som sa sním potrápil. Prvú noc som ho sotva počul, preto som ho ani veľmi nevolal. Druhá noc už bola sľubnejšia, počul som ho celkom slušne, len bolo trušku divné že síla je okolo -22 dB ale nepodarí sa mi dekódovať každú reláciu, pritom stanice so silou -27 bežne počujem a dekódujem. Pile up už bol taký silný že môj výkon už nestačil na to aby som sa prebojoval cez stanice s výkonom až niekoľko kW-ov. Tretia noc je podobná, až na to že síla je od -22 do -17 dB ale úspešnosť dekodovania je tak 2 až 3 z 10 relácií. Volal som ho niekoľko hodín v kuse ale odpoveď žiadna. Keď som potom začal sledovať kdo ho volá a na akom kmitočte, tak som zistil že niečo musí mať aj s prijímačom, pretože neodpovedal ani staniciam, ktorých som ja počul so silou -12 až -15 dB. Moja obava sa potvrdila štvrtú noc, keď ho volala polovica sveta od Európy po Japonsko a on dával niekoľko hodín v kuse CQ. Asi aj jemu to bolo divné, preto okolo 00:00 UT poslal SMS kamarátovi, že končí a prekontroluje svoj prijímač. Závada asi bola väčšia, lebo ďalšie dva dni sa neobjavil na pásme. Prvé signály boli počutelné až v nedelu 19.10.2008. Samozrejme zhľadom na to že práve prebiehal ARRL EME Contest, pile up bol zase obrovský, ale aspoň už aj odpovedal volajúcim staniciam. Že som ho neurobil ani v nedelu som bral ako samozrejmé. Konečne prišiel pondelok ráno, keď je na pásme predsa menej amatérov ako v nedelu večer a prišiel aj moj veľký okamžik. Už som vo vnútri duše aj zmieril s faktom že toto DXCC mať nebudem, ale podarilo sa mi využiť možno poslednú šancu a predsa sa mi podarilo zvýšiť počet DXCC na 94.



Na prvé zavolanie!

Keď v predchádzajúcom príspevku som písal že som sa riadne potrápil so stanicou CT3, A43DLH je opak toho. Keď som videl, že ho vola celá europa, tak som si veľkú šancu nedal. Ale keď som uvidel CQ, tak som myslel, že ak predsa a zavolal som ho. Na môj najväčší úžas som uvidel report pre mňa na čo som odpovedal s RO a hneď prišiel aj RRR, takže počet DXCC je 95.



Toto som videl ja:                                                                      A pravdepodobne niečo také videli oni:



Po hodinovom volaní:






Nový rok, nová anténa (4x32JXX2):




Po ročnom intenzívnom snažení







Výsledok mojej 27 ročnej snahy na 2m, som členom elitného klubu:



Návod na používanie programu WSJT v slovenskom jazyku môžeš stiahnúť tu.

Prvé spojenia so zahraničím z územia Slovenska 144 MHz a vyššie

      

         

Lokátory s ktorými som pracoval: všetky spôsoby 2m  všetky spôsoby 6m, EME

Robené zeme DXCC:    2m,    6m

 

Robené stanice: MS, ES, EME

 

Toto sa mi podarilo urobiť v jednotlivých mesiacoch: 


LOG 01/2005 LOG 01/2006 LOG 01/2007 LOG 01/2008 LOG 01/2009 LOG 01/2010 LOG 01/2011 LOG 01/2012 LOG 01/2013
LOG 02/2005 LOG 02/2006 LOG 02/2007 LOG 02/2008 LOG 02/2009 LOG 02/2010 LOG 02/2011 LOG 02/2012 LOG 02/2013
LOG 03/2005 LOG 03/2006 LOG 03/2007 LOG 03/2008 LOG 03/2009 LOG 03/2010 LOG 03/2011 LOG 03/2012 LOG 03/2013
LOG 04/2005 LOG 04/2006 LOG 04/2007 LOG 04/2008 LOG 04/2009 LOG 04/2010 LOG 04/2011 LOG 04/2012 LOG 04/2013
LOG 05/2005 LOG 05/2006 LOG 05/2007 LOG 05/2008 LOG 05/2009 LOG 05/2010 LOG 05/2011 LOG 05/2012 LOG 05/2013
LOG 06/2005 LOG 06/2006 LOG 06/2007 LOG 06/2008 LOG 06/2009 LOG 06/2010 LOG 06/2011 LOG 06/2012 LOG 06/2013
LOG 07/2005 LOG 07/2006 LOG 07/2007 LOG 07/2008 LOG 07/2009 LOG 07/2010 LOG 07/2011 LOG 07/2012 LOG 07/2013
LOG 08/2005 LOG 08/2006 LOG 08/2007 LOG 08/2008 LOG 08/2009 LOG 08/2010 LOG 08/2011 LOG 08/2012 LOG 08/2013
LOG 09/2005 LOG 09/2006 LOG 09/2007 LOG 09/2008 LOG 09/2009 LOG 09/2010 LOG 09/2011 LOG 09/2012 LOG 09/2013
LOG 10/2005 LOG 10/2006 LOG 10/2007 LOG 10/2008 LOG 10/2009 LOG 10/2010 LOG 10/2011 LOG 10/2012 LOG 10/2013
LOG 11/2005 LOG 11/2006 LOG 11/2007 LOG 11/2008 LOG 11/2009 LOG 11/2010 LOG 11/2011 LOG 11/2012 LOG 11/2013
LOG 12/2005 LOG 12/2006 LOG 12/2007 LOG 12/2008 LOG 12/2009 LOG 12/2010 LOG 12/2011 LOG 12/2012 LOG 12/2013